FANDOM


Cześć Wam wszystkim! Na sam początek powiem, że mogłabym to równie dobrze napisać na forum, ale nie zrobię tego z kilku powodów. Po pierwsze, zapewne macie dość mnie i moich wyróżnionych wątków. Po drugie, dzięki temu przetestuję Ogłoszenia na tej wiki. Po trzecie, tekst prawdopodobnie będzie dosyć długi i w formie bloga będzie wygodniejszy do czytania (i będzie chyba dostępny w skórce mobilnej).

Dobra, po tej nudnawej części niemającej związku z tematem przejdę do wstępu właściwego. Jak widzicie po samym tytule, pomyślałam o stworzeniu gazetki wiki. O szczegółach napiszę niżej, jednak już teraz odpowiem na nasuwające się pytanie: po co to robić? Odpowiedź jest prosta. Dzięki temu będzie możliwa jeszcze lepsza integracja społeczności, łatwiejszy dostęp do historii wiki oraz wydarzeń z tamtych czasów. Prawdę mówiąc, część tej gazetki będzie służyć do zastąpienia od dawna zawieszonej kroniki.

Jaka treść znalazłaby się w gazetce?

To jest zapewne jedno z wielu pytań, które nasunęło się Wam podczas czytania. Na razie jednak nie wiadomo dokładnie. Przedstawię Wam jednak działy, które sama uważałabym za atrakcyjne i warte przeczytania.

=Nowości na wiki

To byłby dział, który miałby podobną funkcję do kroniki. Znajdowałoby się podsumowanie minionego miesiąca, wszelkie nowości, które pojawiły się w tym czasie, a także statystyki. Ten dział także zawierałby informacje o konkursach oraz ich wynikach (ewentualnie można by na to mieć osobny dział, ale uważam to za niepotrzebne).

Użytkownik miesiąca

Kiedyś proponowano konkurs na użytkownika miesiąca, jednak uznano, że to nie wypali. Nie udało się także z propozycją zrobienia czegoś podobnego, tylko dla samej administracji. Dlatego proponuję, by co miesiąc przeprowadzić wywiad z wybranym użytkownikiem. Wyobrażam to sobie tak, że w pierwszych numerach przeprowadzilibyśmy wywiady z administracją (może nawet z dawnymi członkami, jeśli by się udało), a potem każdy mógłby zgłaszać kandydatury użytkowników, z którymi chciałby przeczytać wywiad.

Kącik fanonu

Ten dział można by podzielić na trzy części: opowiadania, fanarty oraz OC. Owe części pojawiałyby się cyklicznie: pierwszy miesiąc — opowiadania, drugi — fanarty, a trzeci miesiąc byłby poświęcony postaciom fanowskim. W sekcji opowiadań można by pisać recenzje polecanych opowiadań. Sekcja fanartów byłaby poświęcona najładniejszym obrazkom stworzonym przez naszych użytkowników oraz tajnikom technik rysowania. W zakątku OC mówilibyśmy sobie o kreacji postaci oraz o najbardziej lubianych postaciach.

Nowości ze świata Miraculous

Tutaj znajdowałoby się podsumowanie oraz omówienie nowych rzeczy, jakie twórcy Miraculous udostępnili nam w ciągu poprzedniego miesiąca. Znalazłoby się także miejsce na teorie oraz linki do najciekawszych Dyskusji na naszej wiki.

Od technicznej strony

Pomyślałabym, żeby tutaj publikować w odcinkach mój poradnik CSS. Miałabym przynajmniej motywację do regularnego pisania. Potem bym przenosiła treść do bloga z tym, oczywiście. W tym miejscu mogłyby się również pojawić linki do ciekawych stron dotyczących kodów.

Kącik zabaw

W tym zakątku można by umieszczać różne zagadki, quizy oraz ankiety. Oczywiście wszystko, co kojarzy się ze słowem "zabawa". Tutaj też można by, zamiast w dziale "nowości na wiki", dawać informacje o konkursach. No, wszystko się zobaczy.

Jaki jest ogólny plan organizacji gazetki?

W moim zamyśle gazetka byłaby publikowana na początku każdego miesiąca. Znajdowałaby się w osobnej przestrzeni nazw o nazwie "Gazeta" lub "Gazetka". Każda gazetka wyglądałaby tak:

 • Gazeta:Tytuł numeru (miesiąc rok) — To byłaby strona główna każdego numeru gazetki. Znajdowałyby się tam logo i/lub okładka. Za pomocą Tab View umieszczone zostałyby tam wszystkie podstrony wymienione niżej. Przykładowy tytuł strony — Gazeta:Początek (sierpień 2018).
 • Gazeta:Tytuł numeru (miesiąc rok)/wstęp — Na tej stronie byłby napisany wstęp do numeru (to, czego można się tam spodziewać itp). Tam także znalazłaby się stopka, czyli osoby biorące udział w organizacji danego numeru.
 • Pozostałe podstrony wyglądałyby tak: Gazeta:Tytuł numeru (miesiąc rok)/nazwa działu. Tam by się znajdowały konkretne działy.

Oczywiście działy mogłyby być dynamiczne, co oznacza, że nie w każdym numerze byłoby to samo. Zresztą, jeśli plan wypali, na pewno w trakcie dowiemy się, jakie działy są najlepsze i najchętniej czytane.

Organizacją tego wszystkiego zajmowałabym się ja oraz osoby, które zgodzą mi się pomóc. A dlaczego nie mogę zrobić tego sama? Po pierwsze dlatego, że mam dużo zajęć związanych z technicznymi rzeczami. Nie dałabym rady tego wszystkiego ogarnąć. Po drugie dlatego, że nie na wszystkich działach się znam, na przykład jestem do tyłu z nowinkami na temat Miraculum. Teraz przedstawię więc rzeczy, którymi ja bym się zajmowała oraz dziedziny wolne.

 • Strona główna gazetki i oprawa graficzna — ja się zajmuję, choć jeśli ktoś chce, może mi pomagać z grafiką
 • Wstęp — prawdopodobnie ja, choć myślę, że czasami wstępy będą pisać inni
 • Nowości na wiki — ja
 • Użytkownik miesiąca — myślę, że to mogłoby być zmienne, choć jeśli nie będzie chętnych, ja będę przeprowadzać wywiady. Ale ktoś musiałby przeprowadzić wywiad ze mną.
 • Kącik fanonu — wolne (preferuję osobę, która jest aktywna w fanonie)
 • Nowości ze świata Miraculous — wolne
 • Od technicznej strony — ja
 • Kącik zabaw — wolne

Do pomocy w gazetce może zgłosić się każdy — nieważne, czy jest w administracji czy nie, czy jest aktywny na wiki, Dyskusjach czy Discordzie. Mam jedynie parę wymagań dotyczących kandydatów:

 • Muszą się dobrze posługiwać językiem polskim i nie robić błędu na błędzie. Oczywiście każda część przed publikacją przejdzie korektę, ale niefajne by było poprawianie każdego słowa.
 • Muszą mieć konto na FANDOMie. Bardzo by też ułatwiało sprawę, gdyby kandydaci byli aktywni na Discordzie.
 • Muszą mieć pojęcie na temat dziedzin, o których piszą. Na przykład do zakątka fanonu nie wezmę kogoś, którego noga nigdy nie stanęła na wikiowych blogach.
 • Muszą pamiętać o tym, że mi pomagają i się nie wymigiwać od swoich zadań.

Jeśli uważasz, że spełniasz wymagania, napisz mi na tablicy swoje zgłoszenie wraz z e-mailem. Myślę, że wysyłanie tekstów przez e-mail będzie wygodniejsze. E-mail ewentualnie możesz mi podać na Discordzie. Szczegóły mojej współpracy z kandydatami ustali się później.

W każdym razie podaję już mój e-mail do spraw wiki: aurelie.voler11@gmail.com. Jeśli wyślecie mi e-maila, pamiętajcie jednak, że najlepiej poinformować mnie o tym na wiki lub Discordzie.

FAQ

Wszystkie pytania zadane mi w komentarzach czy gdziekolwiek indziej będę umieszczać tutaj.

1. Czy mogę zaproponować nowy dział?

Oczywiście, że możesz! Gazetka jest otwarta na wszelkie propozycje, nawet po wydaniu pierwszego numeru.

No cóż, jedno pytanie przyszło mi do głowy od razu, więc je umieściłam.

Podsumowanie

Myślę, że taka gazetka byłaby świetnym projektem. Jeśli nam się uda, możemy nawet publikować ją na Wattpadzie — założenie konta dla wiki jest proste. Jednak trzeba pamiętać, by nie być przesadnie optymistycznym i pamiętać, że to może nie wypalić. Mimo wszystko jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że gazetka okaże się naprawdę dobrym pomysłem.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.