FANDOM


Witajcie w nowym, już dziewiątym numerze gazetki! Nawiasem mówiąc, 9 to naprawdę ładna liczba, da się z nią zrobić dużo ciekawych rzeczy :D Ale to nie lekcja matematyki, a informacje o nowościach na wiki, przejdźmy więc już do tego tematu!

Na pierwszy ogień pójdzie temat konkursów, bo jest dosyć ciekawy. Otóż na początku października wystartowała inicjatywa Sarkastycznej Kotki aka Sklerozy zwana szkolnym superbohaterem. Zakłada ona serię konkursów podczas roku szkolnego, jednak pierwszy z konkursów, na miraculum szpiega, miał zainteresowanie dokładnie zerowe. Trochę smutne. Superbohater szkolny zostanie najpewniej przerobiony na serię gier na Discordzie, w tym ukochaną przez wszystkich grę w cytaty (ta wystartuje, jak ogarnie się transkrypty, o czym dalej). A co z konkursami takimi jak konkurs na fan-art, one-shot czy OC? Tu mamy dla Was dobrą wiadomość, a mianowicie: te konkursy przejmuje gazetka! Tak, dobrze czytacie, od teraz to my się nimi zajmujemy. Zapewni to przede wszystkim większą regularność konkursów, zapełnienie kącika fanonu (i może nawet ożywienie fanonu) a także, miejmy nadzieję, większą promocję wiki i gazetki. Ta inicjatywa została szerzej opisana w kąciku fanonu, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nią, ponieważ oferuje atrakcyjne nagrody dla zwycięzców, nie tylko wyróżnienie na stronie głównej, ale także wiele innych!

Przez pewien czas na wiki był motyw halloweenowy. Trochę szkoda, że nie zrobiłam screenshota, ale motyw ten wyszedł naprawdę nieźle i zapewniam, że w przyszłym roku też się pojawi. Może wtedy nie zapomnę o screenie, hyhy. W związku z halloweenowym motywem wprowadziłam klasy CSS do szablonów, co oznacza tyle, że przy kolejnych zmianach kolorów nie trzeba będzie edytować szablonów, bo ich kolorki są zapisane w arkuszu CSS do kolorów. Ułatwienie życia, naprawdę. Poza tym z takich wikiowych nowinek, na naszej wiki pojawił się RailWAM, czyli moduł po prawej stronie, który pokazuje wyniki naszej wiki na tle innych. Wiki są stale monitorowane, jednak wcześniej, by sprawdzić pozycję tej wiki, trzeba było wejść na oficjalną stronę WAMu. Teraz jest to możliwe przez spojrzenie na prawą stronę wiki. I do tego daje to jeszcze fajną stronę, gdzie jest rejestrowana pozycja wiki z poprzednich dni. Fajne, co? I według mnie daje niezłą motywację do edytowania.

Z początku to ogłoszenie miałam dać na koniec, ale się rozpisałam dalej, a nie chcę, żeby to uciekło. Otóż, moi drodzy czytelnicy, chodzi znowu o licencje. Tak, dobrze widzicie, znowu będę nadawać o licencjach. Ci z Was, którzy są dłużej na wiki, wiedzą, że na wiki było już naprawdę dużo ogłoszeń na ten temat już od 2016 roku. Takich wątków było co najmniej 10. Tak, dobrze widzicie. Co najmniej dziesięć. Czy tyle wątków nie powinno dać ludziom do myślenia? Jak się okazuje, nie. Ludzie nadal nie dodają licencji do plików, a przy tym łamią mnóstwo innych zasad: dodają pliki niepotrzebne, kopie istniejących, bywają także naruszenia praw autorskich. Tak się dzieje dlatego, że nowi userzy nie czytają regulaminu, chociaż jest link do niego w wiadomości powitalnej. Gdyby naprawdę tylko nie rozumieli, czym są licencje, chyba by napisali do admina i/lub przeczytali poradniki, prawda? W związku z tym, już nieco zdenerwowana, zaostrzyłam kary za niestosowanie się do tych zasad. W związku z tym za pierwsze złamanie zasad jest ostrzeżenie, a za każde kolejne już bezwarunkowa blokada. Oczywiście każdy plik łamiący zasady jest wtedy usuwany. Mam nadzieję, że taki rygor coś da. Może użytkownicy w końcu zaczną czytać regulamin. A może, czytelniku, jesteś użytkownikiem, który nie wie, jak dodawać licencje? Wtedy zapraszam do przeczytania regulaminu, zaraz po nim poradnika dodawania licencji, a także strony z informacjami na temat rodzajów licencji. A jeśli w tych poradnikach lub w regulaminie coś będzie niejasne, wtedy nie wahaj się do mnie napisać. Zawsze postaram się Ci pomóc, a do tego wszelkie sugestie na temat zmian w poradnikach czy regulaminie, aby jaśniej opisywały dane zagadnienia, są bardzo mile widziane.

A teraz przejdźmy do tematów związanych z artykułami! 11 listopada ruszyliśmy z kolejnym wyróżnionym artykułem. Tak myślę, że trzeba by o tym pamiętać bardziej regularnie i ustalić stałe daty robienia takich wyróżnień. Może co dwa miesiące? W każdym razie, głosowanie znajduje się w tym wątku, a wygrał je artykuł o *tu wstaw zwycięzcę, na razie wygrywa Kagami*!

Skoro już jesteśmy w temacie artykułów, wspomnę jeszcze o dwóch bardziej interesujących zagadnieniach. Jednym z nich jest sprawa galerii. Może nie są aż tak ciekawe, ale już cały sezon drugi i część trzeciego jest gotowa! Dalsze odcinki na razie są dostępne tylko z logiem stacji, więc zostaną wrzucone dopiero, gdy te loga poznikają. Gorzej jest za to z galeriami postaci. Niby jestem główną osobą koordynującą galerie, ale faktem jest, że idzie mi to dosyć wolno. I tu ogłoszonko do Was: jeśli jesteście zainteresowani edytowaniem galerii, nie wahajcie się tego robić! Jeśli zamierzacie uzupełniać galerie postaci z drugiego sezonu, napiszcie mi tylko na tablicy, że to robicie, żebym omyłkowo nie wycofała edycji.

Ostatnia rzecz związana z artykułami, o której wspomniałam już na początku, są transkrypty. Kiedyś wspomniałam, że są bardzo dramogenne i pokrótce Wam wyjaśnię, o co chodziło, ponieważ teraz dram już więcej nie będzie (może być jedna, ale to będzie ostatnia, bo jest związana z wykluczeniem czynnika wywołującego dramy). Ostrzegam tylko, że na końcu tekst się robi lekko stronniczy, bo nudne byłoby, gdybym nie zawarła mojej osobistej opinii na ten temat (ale staram się także przedstawić racje drugiej strony, co by nie było). Otóż, bardzo dawno, bo w marcu 2016 roku, użytkowniczka Kimiko95 wspomniała o tak zwanych transkryptach, czyli czymś w rodzaju scenariusza odcinka. Zaoferowała się je pisać, więc dostała od ówczesnej administracji wyłączność na ich pisanie. Gdy po paru miesiącach przypomniano sobie o ich istnieniu, parę osób chciało się dołączać do pisania, ale ostatecznie nic z tego nie wynikło. Transkrypty z pierwszego sezonu zostały wstawione w lutym 2017 roku. Mając na uwadze, że polska premiera odcinka Lisica miała miejsce 29 października 2016 roku, część użytkowników już zaczęła się frustrować na to, że zrobienie tych transkryptów zajmuje tak długo (przyznaję, byłam wśród nich, ale się nie ujawniałam).

W kwietniu 2018 roku Kimiko dodała na wiki połowę transkryptów 2 sezonu. Nie mogła dodać dalszych, bo polski Disney Channel zrobił paromiesięczną przerwę w połowie sezonu (ech, chronologia miraculum to serio powód do narzekania, ale chyba lepsze byłyby do tego Nowości ze świata Miraculous). No i w tym czasie zaczęły się dramy, bo inni użytkownicy też chcieli pisać transkrypty. Kimiko się nie zgodziła i żaden z nich transkryptów nie pisał (choć jeśli mam być szczera, gdyby transkrypty były wolne, to wątpię, że którykolwiek z nich serio by je pisał, bez urazy). Skończyło się wtedy wątkiem na forum dotyczącym transkryptów. W dramach chodziło także o to, że to, co wstawiała Kimiko, to był surowy, praktycznie niepoprawiony tekst. Nie miał także formatowania, takiego jak pogrubienie imion bohaterów, dodanie miejsc i opisów czynności. Nikt jednak z tych chcących pomagać w transkryptach nie myślał o tym, by je formatować. Więc rację częściowo miały obie strony.

Temat wypłynął ponownie w kwietniu tego roku, blisko przed premierą Asystury i Mayury po polsku. Ktoś znowu chciał pisać transkrypty i nawet wydaje mi się, że chciałam podjąć działania na pozbawienie Kimiko wyłączności, jednak wtedy stało się tyle, że napisałam do niej z zapytaniem, kiedy te transkrypty będą, żeby uciszyć dramę ze strony tych, którzy chcieli transkrypty pisać. Wtedy odblokowałam transkrypty z drugiego sezonu, więc Kimiko mogła wstawić teksty. Trochę pisałyśmy luźniej o tej kwestii, aż się zaczęła drama. Użytkownik SzygoraNysz napisał Kimiko wprost to, co się nie podobało społeczności — czyli przywłaszczenie sobie transkryptów przez nią, bo to był jej pomysł. Nysz trochę się zdemotywował względem poprawiania transkryptów. W końcu przyjęłam postawę kompromisową, która tak naprawdę nic nie zmieniła. Zakładała, że Kimiko nadal wstawia surowe teksty, a inni zajmują się formatowaniem. Neramide Stern, też uczestnicząca w dramie, jako obrończyni Kimiko, chciała się jeszcze wykłócać, lecz nie chciałam już ciągnąć dramy, więc zamknęłam wątek. Nawiasem mówiąc, wyrzucała tam Nyszowi chamstwo, co było oczywistym nieporozumieniem, bo ja w żadnej jego wypowiedzi nie znalazłam żadnego chamstwa względem którejkolwiek z nich. I jeszcze wiem, że potrafiłby wykonać tę robotę, ponieważ pomógł mi przy galeriach postaci z 1 sezonu i zrobił to dobrze. Drama ucichła, a w czerwcu zostały wstawione transkrypty do Asystury i Mayury.

A teraz najciekawsza część! I, mam nadzieję, finał całej sprawy. Otóż, jak pewnie wszyscy wiedzą, 4 listopada zaczął wychodzić sezon 3 po polsku. A więc Kimiko się uaktywniła i napisała z informacją, że będzie robić transkrypty. I temat wypłynął znowu! Tym razem pewien użytkownik, zwący się randomem, postanowił zabrać się na serio za transkrypty lepsze i szybsze niż te, które robi Kimiko. W ten sposób powstał transkrypt do Kameleona, który z adresu IP wrzucił do mojego brudnopisu. Tym razem na serio porozmawiałam z administracją na temat wyłączności Kimiko na transkrypty i pokazując im transkrypt naszego randoma, udało mi się ich w końcu przekonać. W rezultacie tych działań Kimiko została pozbawiona wyłączności na pisanie transkryptów. Oczywiście nikt nie zabrania jej ich wstawiać, bo teraz każdy użytkownik ma prawo do wstawiania transkryptów. Jednak może wziąć do edycji co najwyżej 2–3 transkrypty jednocześnie, tzn. najpierw musi zdjąć edycję z wcześniejszych transkryptów, by przejąć kolejne (zresztą nie tylko jej to dotyczy, każdy użytkownik ma obowiązek tak postępować). Kimiko, jak można było się spodziewać, odpowiedziała dosyć agresywnie, jednak najwyraźniej zauważyła, że niczego już nie ugra, bo ucichła. Wtedy właśnie nasz random się ujawnił, wstawiając transkrypt z Animaestro i jest to nie kto inny jak SzygoraNysz, o którym wspomniałam już wcześniej. Poza nim za pisanie transkryptów zabrało się jeszcze parę osób, czyli są tworzone tak, jak powinien być tworzony każdy inny element wiki. Może poprzednie transkrypty doczekają się też w końcu porządnego formatowania, kto to wie?

Statystyki na dzień 1 grudnia 2019:Edytuj

  • Artykułów:
  • Plików:
  • Edycji:
  • Aktywnych użytkowników:
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.